17-03-2026 00:12 Nieuws

De opvolger van C2000 krijgt steeds meer vorm. Onder de naam VMX — voluit Vernieuwing Missiekritische Communicatie — werkt het ministerie van Justitie en Veiligheid samen met politie, brandweer, ambulancezorg, Defensie en meldkamerpartners aan een nieuw communicatiesysteem voor de hulpdiensten. VMX moet op termijn het huidige C2000 vervangen, omdat de techniek achter dat systeem verouderd is en niet meer voldoende aansluit op de behoeften van deze tijd.

In de huidige koers kiest het ministerie voor een overstap van het bestaande TETRA-netwerk naar een mobiel netwerk op 4G/5G. Daarbij wordt ingezet op meer flexibiliteit en innovatie, een duurzame relatie met de markt en de mogelijkheid om beheer dichter bij de gebruikers te organiseren. Volgens de minister was de start van het aanbestedingstraject voorzien voor eind 2025, gevolgd door een fase van gunning en pilots. Een brede transitie zou daarbij niet eerder dan 2029 starten.

Tegelijk is duidelijk dat C2000 voorlopig nog niet verdwijnt. De huidige contracten voor C2000 lopen uiterlijk in 2027 af, maar de overheid heeft vastgelegd dat de dienstverlening geborgd blijft tot en met de implementatie van de opvolger. In de begrotingsstukken van de politie en LMS staat bovendien dat het bestaande C2000-netwerk, inclusief dekking en back-upvoorzieningen, nog wordt versterkt tot aan de komst van VMX, ten minste tot aan 2030.

Dat er achter de schermen verder wordt gewerkt, blijkt ook uit recente ontwikkelingen. Op 27 februari 2026 stemde de Raad van Commandanten en Directeuren Veiligheidsregio in met de position paper ‘Tijd voor vernieuwing, altijd in verbinding’. Daarmee brachten de veiligheidsregio’s hun gezamenlijke uitgangspunten en aandachtspunten in voor de verdere uitwerking van VMX. Daarbij is nadrukkelijk aandacht gevraagd voor alle gebruikers én voor een goede aansluiting tussen missiekritische communicatie en andere communicatiesystemen.

Ook uit andere openbare stukken blijkt dat VMX nog in opbouw is. In 2025 meldde de politie al dat binnen VMX was gestart met de uitwerking van de visie op de voorziening, het stelsel en de verwerving. Daarnaast waren de sourcingstrategie vastgesteld, de markt geraadpleegd en scenario’s uitgewerkt. In oktober 2025 liet de minister verder weten dat aanbevelingen uit het WODC-onderzoek worden meegenomen bij zowel de nieuwe C2000-contracten als de realisatie van VMX.

Wat nog ontbreekt in de publieke informatie, is een volledig uitgewerkte openbare detailplanning met een harde einddatum voor ingebruikname. De stukken laten wel de richting en de tussenstappen zien, maar nog niet het complete eindbeeld. Op basis van de nu beschikbare documenten lijkt VMX dus vooral een meerjarig overgangstraject te zijn waarin C2000 voorlopig in de lucht blijft terwijl de opvolger stap voor stap wordt voorbereid.Nieuwe stap richting opvolger van C2000: dit is wat we nu weten over VMX